کلینیک ادیومتری کودکان


تشخیص زودهنگام کم شنوایی برای رشد گفتار و زبان کودک بسیار حیاتی است. تمامی نوزادان و کودکان در هر سنی از بدو تولد تا 7 سالگی می توانند در کلینیک ادیومتری کودکان دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، توسط متخصصان مجرب مورد ارزیابی دقیق شنوایی قرار گیرند. همچنین کودکان و بزرگسالان مبتلا به معلولیت های همراه، به ویژه کم توانان ذهنی که قادر به همکاری برای سنجش در واحد بزرگسال نیستند، در این قسمت مورد ارزیابی قرار می گیرند.
کودکان با دلایل متفاوتی توسط پزشکان و سایر حیطه های توانبخشی به این کلینیک ارجاع می گردند که به طورعمده شامل ارجاع از طرف متخصص کودکان/ گوش، گلو و بینی/ مغز و اعصاب برای سنجش شنوایی یا بررسی گوش میانی، ارجاع از طرف متخصص گفتاردرمانی/ کاردرمانی به دلیل تأخیر زبانی کودک و ارجاع از طرف سایر متخصصان شنوایی شناسی برای ارزیابی شنوایی با سمعک/ کاشت حلزون برای کودکان کم شنوا است.
در کلینیک تمام تجهیزات موردنیاز و به روز برای ارزیابی شنوایی این محدوده سنی موجود است. ارزیابی ها به دو روش رفتاری و الکترو/فیزیولوژیک انجام می شوند. آزمون های رفتاری شامل ادیومتری مشاهده ای رفتاری (BOA) از بدو تولد تا 6 ماهگی، ادیومتری تشویق بینایی (VRA) از 6 ماهگی تا 2 سالگی، ادیومتری بازی شرطی (CPA) و ادیومتری معمول (PTA) است و آزمون های الکترو/فیزیولوژیک شامل ارزیابی های ایمیتانس اکوستیک برای بررسی گوش میانی و تخمین آستانه شنوایی، OAE برای بررسی عملکرد گوش داخلی، ABR و ASSR برای تخمین آستانه شنوایی.
تمام آزمون های رفتاری در قالب بازی و شرطی سازی صورت می گیرد و به همین خاطر نسبت به ادیومتری بزرگسالان، انجام آزمون ها دشوارتر و طولانی تر خواهد بود . به منظور کسب نتایج قابل اعتماد در کودکان مجموعه ای از آزمون ها انجام می گردد و در بسیاری از موارد از آزمون های الکتروفیزیولوژیک مانند ABR و ASSR که به همکاری نوزاد/کودک نیازی ندارد، برای تأیید نتایج بهره گرفته می شود. در نهایت، مشاوره لازم در مورد ادامه روند تشخیصی و توانبخشی به والدین نوزاد/کودک داده خواهد شد .

نحوه پذیرش
از طریق تماس تلفنی با شماره 77530636-021 یا مراجعه حضوری به آدرس تهران، خیابان انقلاب، نبش صفی علیشاه، دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه شنوایی شناسی

پژوهش های انجام شده
مقالات
• Sarogh Farahani S,  Mohammad Khani G, Hasanalifard M , Salimpour Y. A comparison study on the time –frequency specificity of normal cochlear in infants and adults. Audiol. 2006, 15(2): 1-9. [Persian]

• Adel Ghahraman M, Modaresi Y, Sedaei M, Babaei G. Development, standardization and evaluation of a close-set speech recognition test for persian speaking children of 4 to 6 years old. Audiol. 2005;8(1-2):14-19. [Persian].

• Fatahi J, Mousavi D, Sedaei M, Faghihzadeh S. Comparison of external ear resonance characteristic in a group of 7-9 year old children with A & B type tympanogram, Tehran.  Audiol. 2000 May 15;8(1):4-7. [Persian].