برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید
  • تاریخ انتشار : 1401/08/17 - 13:11
  • تعداد بازدید کنندگان خبر : 392
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

ساخت نرم افزار رویکرد درمانی بوبت

برای اولین بار در دنیا نرم افزار رویکرد درمانی بوبت در دانشکده توانبخشی ساخته شد.

این پروژه تحقیقاتی با هدف خدمت به جامعه و افراد نیازمند خدمات توانبخشی برای تولید یک نرم افزار که همه رویکرد حرکت درمانی بوبت را به طریقی که مورد استفاده دانشجویان، کارشناسان کاردرمانی، فیزیوتراپیست ها و حتی خانواده بیماران قرار گیرد بررسی می کند.

 در این تحقق ابتدا اطلاعات جامع از رویکرد بوبت از سراسر جهان در قالب کتابها، مقالات و فیلم جمع آوری شد و مورد بررسی قرار گرفت که حاصل این بررسی های صورت گرفته، استخراج تکنیک های صحیح با پایه علمی بود؛ پس از برگزاری پانل های تخصصی با صاحبنظران این رشته درخصوص تایید قطعی تکنیک های استخراج شده با همکاری یک کاردرمان با تجربه در این زمینه مرحله فیلمبرداری آغاز شد و پس از آن صداگذاری با همکاری  دانشجویان صورت گرفت.

فیلم های تهیه شده همه تکنیک های حرکت درمانی را شامل می شود و فعالیت های مربوط به خواب بیمار، امور شخصی و استحمام را نیز در بر می گیرد و به زبان ساده تهیه شده است که به راحتی برای خانواده ها نیز کاربردی باشد.

در این مرحله فیلم های تهیه شده در قالب یک نرم افزار به مرحله تولید رسید و پس از تولید انبوه برای افراد نیازمند به خدمات توانبخشی توزیع شود. بخش هایی نظیر تکنیک های مختلف، کنترل سر، نشستن، ایستادن، تعادل، پریدن و ... به طور مجزا در این نرم افزار طبقه بندی شده است و اگر فردی فقط به آموزش تکنیک های نشستن نیازداشته باشد به راحتی به آن قسمت دسترسی دارد.
این پروژه به گونه ای طراحی شده است که فعالیت های روزمره افراد فلج مغزی را در برگیرد و به طور مجزا برای هر فعالیت مورد نیاز بیمار، بخش های آموزشی تهیه شده است و همه موارد را با جزئیات کامل ارائه می کند.

پس از آماده سازی نرم افزار، به لحاظ بررسی اثر بخشی، برای دانشجویان کاردرمانی مورد آزمایش قرار گرفت؛ در این آزمایش دو گروه از دانشجویان که دوره تکامل انسانی بوبت را می گذراندند انتخاب شدند و نرم افزار فقط در یکی از گروه ها ارائه شد و در پایان تفاوت سطح آگاهی و مهارت هر دو گروه دانشجویان را بررسی شد و تحقیقات نشان داد که دانشجویانی که از این نرم افزار استفاده کرده بودند سطح آگاهی و مهارت بیشتری داشتند.

این نرم افزار برای اولین بار در جهان است که می تواند به طور جامع همه بخش های مختلف زندگی روزمره افراد فلج مغزی را پوشش دهد و با توجه به اینکه یک محصول قابل استفاده برای درمانگران و خانواده ها محسوب می شود، برای توزیع و فروش آن در سطح جامعه برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.

  • گروه خبری : کار درمانی
  • کد خبر : 220142
کلمات کلیدی
مدیر سایت
تهیه کننده

مدیر سایت

فیلم ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
تنظیمات قالب